12.11.2021
ČSÚZ Bratislava podporuje demokratické aktivity
„Má-li naše demokracie své nedostatky, musíme překonávat ty nedostatky, ale ne překonávat demokracii.“ Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident 1850 - 1937
Dňa 12.11.2021 o 13:00 h, v Átriu budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave, za prítomnosti vedenia ČSÚZ sa uskutočnilo slávnostné ocenenie slovenského autorského tímu publikácie literatúry faktu: ŠTUDENTSKÝ PROLÓG K NEŽNEJ REVOLÚCII.
Významné medzinárodné ocenenie CENU EGONA ERWINA KISCHE
udelili
¨ Správa odkazu Egona Erwina Kische v Praze,
¨ Klub autoru literatury faktu v České republice,
¨ Klub spisovateľov literatúry faktu na Slovensku
¨ v spolupráci s mestom Letohrad,
autorskému tímu
Martinovi Homzovi, Márii Mikovej a Milanovi Novotnému (EDS.) za knihu ŠTUDENTSKÝ PROLÓG K NEŽNEJ REVOLÚCII, vydanú v roku 2019 v Nakladateľstve Slovenské dejiny.
Publikácia prináša autentické svedectvá priamych účastníkov verejného protestu slovenských študentov (pozn.: v rozhodujúcej miere z Univerzity Komenského) proti vtedajšiemu režimu v predvečer oficiálneho začiatku Nežnej revolúcie, ktoré sú doplnené archívnymi fotografiami a dokumentmi. O udelení tohto prestížneho knižného ocenenia rozhodujú už od roku 1990 predstavitelia Klubu spisovateľov literatúry faktu na Slovensku a Klubu autorov literatúry faktu Českej republiky.
Súčasťou podujatia bola aj výstava ,,Filozofi v novembri 1989“, ktorá obsahovo mapovala predmetnú publikáciu v historickom kontexte udalostí „Nežnej revolúcie v SR“.
Komentovanú prehliadku výstavy ,,Filozofi v novembri 1989“, zabezpečili priami účastníci vtedajšieho študentského hnutia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave.
Výstava archívnych dokumentov a fotografií približuje prípravu a priebeh udalostí na FF UK v Bratislave, ktorej študenti stáli pri zrode slovenského revolučného vysokoškolského hnutia v Novembri 1989. Jednotlivé panely zobrazujú vývoj od nepovolenej demonštrácie slovenských študentov 16. novembra 1989, zorganizovanej poslucháčmi FF UK, cez vytvorenie prvého študentského štrajkového výboru na Slovensku, vytvoreného v Aule UK v pondelok 20. novembra 1989, generálny štrajk 27.11. 1989, až po prvé slobodné voľby vedenia FF UK dňa 6. decembra 1989.
Výstavu pripravil Archív UK, v spolupráci s FF UK a účastníkmi študentského hnutia v roku 1989.
Podujatie je súčasťou projektu ,,Festival slobody 2021“, ktorý organizuje Ústav pamäti národa.
ČSÚZ Bratislava blahoželá celému autorskému tímu k významnému úspechu a naďalej podporuje aktivity smerujúce k podpore demokracie a slobody.