ČSUZ Bratislava
2021
28.12
 
2021
12.11
16. November 1989 - boj za demokraciu a slobodu
zobraziť informácie
 
2021
07.11
Alexander Dubček - 100 výročie narodenia
Alexander Dubček je asi najznámejšou slovenskou historickou osobnosťou v Európe i vo svete.
zobraziť informácie
 
2021
28.10
DEŇ VZNIKU ČESKO-SLOVENSKA
zobraziť informácie
 

Novinka

28.10.2021

DEŇ VZNIKU ČESKO-SLOVENSKA

DEŇ VZNIKU ČESKO-SLOVENSKA 
V SR PRVÝKRÁT AKO ŠTÁTNY SVIATOK


Od vzniku Československej republiky (ČSR) uplynulo 103 rokov. Nezabúdajme, že to bola významná kapitola našich dejín, na ktorú môžeme byť právom hrdí.  Každoročne si pripomíname 28. október ako deň vzniku Československa. Oslavujeme ho vždy ako významný a dôležitý deň našej novodobej histórie. Posledné roky bol tento deň u nás len pamätným dňom, no dnes je prvýkrát štátnym sviatkom.


V deň vzniku samostatného československého štátu si spomíname aj na osobnosti, tvorcov  nového štátu v Európe, ktorí zohrali v týchto historických chvíľach rozhodujúcu úlohu: Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik. Za svoj politický počin si právom zaslúžia náš obdiv a úctu. Vďaka demokratickej tradícii Československa je pre občanov Slovenskej republiky dnešný deň významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia.

28. október je jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórií Slovenska. Vznik Česko-Slovenska znamenal pre slovenský národ:

 • -Vďaka spolupráci zahraničného odboja s domácimi politickými elitami sa po rozpade Rakúsko-Uhorska podarilo osamostatniť a vytvoriť jednu z najvyspelejších demokracii tej doby.
 • -Zrod ČSR ako nového štátu v strednej Európe znamenal po krutej 1. svetovej vojne zavŕšenie emancipačných snáh a zachovanie národného bytia Slovákov.  Stali sme štátotvorným národom žijúcim v demokracii. 
 • -Bol to fungujúci štát s vizionárskym prezidentom T. G. Masarykom.
 • -Vytvorením v tom čase  najmodernejšej ústavy na svete.
 • -S významnou podporou podnikateľov. 
 • -V Česko-Slovensku sa zaviedlo všeobecné volebné právo aj pre ženy aj pre mužov.
 • -Zaviedla sa sloboda tlače a zhromažďovania.
 • -Ekonomický rozmach nás dostal medzi top 15 najvyspelejších štátov.
 • -Formovali sa politické a kultúrne elity.
 • -V Bratislave vznikla Univerzita Komenského.
 • -V oblasti vedy, techniky a medicíny boli dosiahnuté medzinárodné úspechy.

Dnešok je výnimočný o to viac, že po prvý raz v histórii nezávislej Slovenskej republiky si konečne už aj my na Slovensku pripomíname  28. október 1918 – Deň vzniku samostatného československého štátu – ako štátny sviatok.
Po vyše storočí už síce s Čechmi nezdieľame jeden štát, no naďalej nás spája jedinečné  puto najsilnejšieho priateľstva a spojenectva v strednej Európe, v rámci EÚ či NATO. Históriu si však musíme pripomínať, aby sme nezabúdali na to dobré a poučili sa zo zlých rozhodnutí, inak sme odsúdení na to, že si ich opäť zopakujeme.  

 

28. október si budeme stále pripomínať ako štátny sviatok vzniku samostatného Československého štátu.

Všetko najlepšie, ČSR!