ČSUZ Bratislava
2022
05.07
OSLAVA pamätného dňa Slovákov žijúcich v zahraničí
zobraziť informácie
 
2021
28.12
 
2021
12.11
16. November 1989 - boj za demokraciu a slobodu
zobraziť informácie
 
2021
07.11
Alexander Dubček - 100 výročie narodenia
Alexander Dubček je asi najznámejšou slovenskou historickou osobnosťou v Európe i vo svete.
zobraziť informácie
 

Novinka

21.07.2019

139. výročie narodenia M. R. Štefánika

21. júla 2019 si pripomíname 139. výročie narodenia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín Slovenska - generála Milana Rastislava Štefánika.

 

Štefánik mnohých fascinoval v dobe, keď žil a často fascinuje aj dnes. Jeho životný príbeh je vskutku výnimočný. Narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách ako šieste dieťa miestneho evanjelického farára Pavla Štefánika a jeho manželky Albertíny, rodenej Jurenkovej. Jeho otec bol pevný "národniar a slavianofil", v rovnakom duchu  vychovával aj svoje deti.

 

M. R. Štefánik sa už počas študentských rokov výrazne spoločensky angažoval, pričom prejavil svoje sympatie k hlasistom. V roku 1898 začal študovať stavebné inžinierstvo a vstúpil do spolku Detvan. V roku 1900 prestúpil na Karlovu univerzitu v Prahe, kde navštevoval prednášky z astronómie, fyziky, optiky a matematiky. Štúdium ukončil dizertáciou z astronómie v roku 1904.

 

Štefánika celý život poháňala dopredu jeho veľká činorodosť. Dlhodobo si išiel cieľavedome za svojím cieľom, ktorým bolo uplatniť sa vo vede. Pracoval v meudonskom observatóriu neďaleko Paríža s francúzskym astronómom a fyzikom, profesorom Pierrom Julesom Césarom Janssenom (1824-1907). Počas svojich astronomických výskumných ciest navštívil strednú Áziu, Alžírsko, Tahiti, Nový Zéland, USA i Južnú Ameriku. M. R. Štefánik plnil mnohé úlohy a diplomatické misie v mene francúzskej vlády. V roku 1910 ho Astronomický ústav vyslal na Tahiti, aby skúmal dráhu Halleyho kométy a zatmenie Slnka 28. apríla 1911 vo Vavau na súostroví Tonga. Francúzskym občanom sa stal v roku 1912 a o dva roky ho za jeho činnosť vymenovali za rytiera Čestnej légie. Cez vojnu spolupracoval s T. G. Masarykom a E. Benešom a cieľavedome sa usiloval realizovať spolu s nimi víziu spoločného československého štátu.

 

Zomrel v mladom veku 39 rokov, na tú dobu vo veľmi netradičnom dopravnom prostriedku, v lietadle. M. R. Štefánik ako minister vojny ČSR odletel 4. mája 1919 z talianskeho mesta Udine do Bratislavy na dvojplošníku Caproni Ca 33. Tragicky zahynul spolu s dvoma talianskymi letcami a mechanikom v Ivanke pri Dunaji.

 

„Milan Rastislav Štefánik sa mimoriadne zaslúžil o to, že slovenský národ sa stal štátotvorným

národom samostatného česko-slovenského štátu.“

Znenie prvého paragrafu zákona, na ktorom sa uzniesla Národná rada Slovenskej republiky dňa 31. októbra 2000.

 

 

„Ja už necúvnem a nebojím sa viac budúcnosti. Nespolieham sa na žiadne protekcie, šťastie, náhodu.

Verím, áno, verím sám v seba.“

M. R. Štefánik

 

 

Rodný dom M. R. Štefánika, Košariská. Foto: archív ČSÚZ Bratislava.