ČSUZ Bratislava
2021
12.11
16. November 1989 - boj za demokraciu a slobodu
zobraziť informácie
 
2021
07.11
Alexander Dubček - 100 výročie narodenia
Alexander Dubček je asi najznámejšou slovenskou historickou osobnosťou v Európe i vo svete.
zobraziť informácie
 
2021
28.10
DEŇ VZNIKU ČESKO-SLOVENSKA
zobraziť informácie
 
2021
28.10
Vzdelávacie centrá pre Slovákov
zobraziť informácie
 

Novinka

17.03.2015

Navštívili sme

SLOVENSKÝ INŠTITÚT VO VARŠAVE

 

Predstaviteľov ČSÚZ Bratislava, predsedu Radoslava Barana a Katarínu Cséfalvayovú, prijal  samotný riaditeľ inštitútu, pán Milan Novotný, ktorý hosťom predstavil ciele a fungovanie tejto organizácie.

 

Činnosť Slovenského inštitútu vo Varšave vychádza podľa slov pána Novotného z trvalého a mimoriadneho významu vzájomných vzťahov oboch krajín, z jazykovej a kultúrnej príbuznosti, ktorá predurčuje k vzájomne prospešnej spolupráci a hlbšiemu poznávaniu spoločenských a kultúrnych hodnôt oboch národov.  Nové zameranie činností inštitútu je okrem tradičnej prezentácie slovenskej kultúry rozšírené o širšiu propagáciu Slovenska so zameraním na prezentáciu regiónov, firiem, cestovného, turistického ruchu a kúpeľníctva.

 

Hostia mali možnosť prehliadnuť si priestory inštitútu, nachádzajúce sa v krásnej historickej budove v centre Varšavy. Okrem administratívnych priestorov, si pozreli učebňu, kde sa každý týždeň konajú kurzy slovenčiny pre začiatočníkov i pokročilých. Návštevníkov upútala výstava dizajnérov skla Patrika Illa a Aleksandry Stencel a výstava kresieb slovenského karikaturistu Jozefa Hrušovského, ktoré Slovenský inštitút vo svojich priestoroch hostil.

 

S pánom Novotným sa zástupcovia ČSÚZ Bratislava rozprávali o možnostiach spolupráce medzi obidvoma inštitúciami, najmä o podpore krajanov žijúcich v Poľsku zo strany ČSÚZ Bratislava, ako aj o podpore šírenia slovenskej kultúry, prostredníctvom pomoci pri bohatých aktivitách Slovenského inštitútu. Budúca spolupráca sa zatiaľ javí veľmi sľubne a ČSÚZ Bratislava sa už teraz teší na realizáciu spoločného projektu so Slovenským inštitútom vo Varšave.

 

KCs