ČSUZ Bratislava
2018
14.09
T. G. Masaryk
81 rokov od úmrtia
zobraziť informácie
 
2018
01.09
Významný dátum v dejinách SR
Deň Ústavy SR
1. september
zobraziť informácie
 
2018
21.07
M. R. ŠTEFÁNIK
138. VÝROČIE NARODENIA
zobraziť informácie
 
2018
05.07
Pamätný deň
Deň zahraničných Slovákov
zobraziť informácie
 

Novinka

17.03.2015

Navštívili sme

SLOVENSKÝ INŠTITÚT VO VARŠAVE

 

Predstaviteľov ČSÚZ Bratislava, predsedu Radoslava Barana a Katarínu Cséfalvayovú, prijal  samotný riaditeľ inštitútu, pán Milan Novotný, ktorý hosťom predstavil ciele a fungovanie tejto organizácie.

 

Činnosť Slovenského inštitútu vo Varšave vychádza podľa slov pána Novotného z trvalého a mimoriadneho významu vzájomných vzťahov oboch krajín, z jazykovej a kultúrnej príbuznosti, ktorá predurčuje k vzájomne prospešnej spolupráci a hlbšiemu poznávaniu spoločenských a kultúrnych hodnôt oboch národov.  Nové zameranie činností inštitútu je okrem tradičnej prezentácie slovenskej kultúry rozšírené o širšiu propagáciu Slovenska so zameraním na prezentáciu regiónov, firiem, cestovného, turistického ruchu a kúpeľníctva.

 

Hostia mali možnosť prehliadnuť si priestory inštitútu, nachádzajúce sa v krásnej historickej budove v centre Varšavy. Okrem administratívnych priestorov, si pozreli učebňu, kde sa každý týždeň konajú kurzy slovenčiny pre začiatočníkov i pokročilých. Návštevníkov upútala výstava dizajnérov skla Patrika Illa a Aleksandry Stencel a výstava kresieb slovenského karikaturistu Jozefa Hrušovského, ktoré Slovenský inštitút vo svojich priestoroch hostil.

 

S pánom Novotným sa zástupcovia ČSÚZ Bratislava rozprávali o možnostiach spolupráce medzi obidvoma inštitúciami, najmä o podpore krajanov žijúcich v Poľsku zo strany ČSÚZ Bratislava, ako aj o podpore šírenia slovenskej kultúry, prostredníctvom pomoci pri bohatých aktivitách Slovenského inštitútu. Budúca spolupráca sa zatiaľ javí veľmi sľubne a ČSÚZ Bratislava sa už teraz teší na realizáciu spoločného projektu so Slovenským inštitútom vo Varšave.

 

KCs