ČSUZ Bratislava
2018
14.09
T. G. Masaryk
81 rokov od úmrtia
zobraziť informácie
 
2018
01.09
Významný dátum v dejinách SR
Deň Ústavy SR
1. september
zobraziť informácie
 
2018
21.07
M. R. ŠTEFÁNIK
138. VÝROČIE NARODENIA
zobraziť informácie
 
2018
05.07
Pamätný deň
Deň zahraničných Slovákov
zobraziť informácie
 

Novinka

01.08.2014

Slovenské národné slávnosti v Srbsku


Slovenské národné slávnosti predstavujú pre vojvodinských Slovákov spôsob, ako si pripomenúť svoju domovinu, jej kultúru, tradície a zvyky, osláviť príslušnosť k slovenskému národu, ktorú si i ďaleko od vlasti uchovávajú a ctia. Tento rok sa konali už po 53. krát.

 

V termíne od 27. júla do 3. augusta 2014 ich v srbskom Báčskom Petrovci už tradične zorganizovala Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbskej republike pod vedením jej predsedníčky Anny Tomanovej Makanovej, Matica slovenská v Srbsku na čele s predsedníčkou Katarínou Melegovou Melichovou a okres Báčsky Petrovec, ktorého predsedom je Pavel Marčok.

 

Na Slovenských národných slávnostiach sa stretávajú Slováci z celej Vojvodiny. Navštevujú ich  Slováci z okolitých štátov a Slovenska, no i z ďalekej Austrálie a takmer celého sveta. Slávností sa zúčastnili aj predstavitelia vlády Slovenskej republiky, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Branislav Ondruš,  veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbskej republike Ján Varšo a  podpredseda Úradu vlády Slovenskej republiky pre zahraničných Slovákov Peter Prochácka. Delegáciu Československého ústavu zahraničního Bratislava viedol podpredseda Miloš Soboňa, ktorý sa spolu s tajomníkom Františkom Imrichom zúčastnil na oficiálnom otvorení Slovenských národných slávností, ako aj Slávnostného zasadnutia Matice slovenskej v Srbsku. Československý ústav zahraniční Bratislava zároveň finančne podporil Maticu slovenskú v Srbsku pri organizácii slávností.