ČSUZ Bratislava
2021
12.11
16. November 1989 - boj za demokraciu a slobodu
zobraziť informácie
 
2021
07.11
Alexander Dubček - 100 výročie narodenia
Alexander Dubček je asi najznámejšou slovenskou historickou osobnosťou v Európe i vo svete.
zobraziť informácie
 
2021
28.10
DEŇ VZNIKU ČESKO-SLOVENSKA
zobraziť informácie
 
2021
28.10
Vzdelávacie centrá pre Slovákov
zobraziť informácie
 

Novinka

01.08.2014

Slovenské národné slávnosti v Srbsku


Slovenské národné slávnosti predstavujú pre vojvodinských Slovákov spôsob, ako si pripomenúť svoju domovinu, jej kultúru, tradície a zvyky, osláviť príslušnosť k slovenskému národu, ktorú si i ďaleko od vlasti uchovávajú a ctia. Tento rok sa konali už po 53. krát.

 

V termíne od 27. júla do 3. augusta 2014 ich v srbskom Báčskom Petrovci už tradične zorganizovala Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny v Srbskej republike pod vedením jej predsedníčky Anny Tomanovej Makanovej, Matica slovenská v Srbsku na čele s predsedníčkou Katarínou Melegovou Melichovou a okres Báčsky Petrovec, ktorého predsedom je Pavel Marčok.

 

Na Slovenských národných slávnostiach sa stretávajú Slováci z celej Vojvodiny. Navštevujú ich  Slováci z okolitých štátov a Slovenska, no i z ďalekej Austrálie a takmer celého sveta. Slávností sa zúčastnili aj predstavitelia vlády Slovenskej republiky, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Branislav Ondruš,  veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbskej republike Ján Varšo a  podpredseda Úradu vlády Slovenskej republiky pre zahraničných Slovákov Peter Prochácka. Delegáciu Československého ústavu zahraničního Bratislava viedol podpredseda Miloš Soboňa, ktorý sa spolu s tajomníkom Františkom Imrichom zúčastnil na oficiálnom otvorení Slovenských národných slávností, ako aj Slávnostného zasadnutia Matice slovenskej v Srbsku. Československý ústav zahraniční Bratislava zároveň finančne podporil Maticu slovenskú v Srbsku pri organizácii slávností.